Εργασίες μαθητών του Γ1 για το πρόγραμμα περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης:
Τα σχολεία προστατεύουν το κλίμα.

Θυμίζουμε ότι το πρόγραμμα πραγματοποιείται από το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου, σε συνεργασία με την ΜΚΟ ΑΝΤΙΓΟΝΗ-Κέντρο Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης για το Ρατσισμό, την Οικολογία, την Ειρήνη και τη Μη Βία, το Ίδρυμα Χάινριχ Μπελ, Γραφείο Θεσσαλονίκης και τις Υπεύθυνες Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής και Πρωτοβάθμιας Ανατολικής Θεσσαλονίκης.

Στόχος του προγράμματος είναι η εκπαίδευση και ευαισθητοποίηση του συνόλου της σχολικής κοινότητας στο θέμα της κλιματικής αλλαγής. Εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες ερευνούν πρακτικές εξοικονόμησης ενέργειας στο σχολικό κτίριο, ευαισθητοποιούνται, αλλάζουν την ενεργειακή τους συμπεριφορά και μειώνουν το οικολογικό αποτύπωμα των σχολικών κτιρίων.

Το πρόγραμμα παράλληλα στοχεύει στην ενημέρωση και ενεργοποίηση των τεχνικών υπηρεσιών των Δήμων για την υλοποίηση μέτρων για την ενεργειακή αναβάθμιση των σχολικών κτιρίων και την εξοικονόμηση πόρων.

Οι εργασίες των μαθητών

Οι κλιματική αλλαγή μέσα από πίνακες ζωγραφικής

Ο Βαν Γκογκ ζωγραφίζει έναν από τους μοναδικούς κήπους ασύλου Saint-Paul στην Προβηγκία. Εξαιτίας της λειψυδρίας ο κήπος ξεράθηκε.
Γεώργιος Μιμιλίδης

Η κλιματική αλλαγή μέσα από έναν πίνακα ζωγραφικής.
Μαρία Καραμούστου

Η Άνοιξη του Τζουζέπε Αρτσιμπόλντο μαράθηκε εξαιτίας της κλιματικής αλλαγής.
Κωνσταντίνα Σπυροπούλου

Το λιβάδι με τις παπαρούνες του Κλοντ Μονέ , 1873 , Παρίσι
Από την κλιματική αλλαγή προκλήθηκε ξηρασία.
Άγγελος Χασάνογλου

Από τον πίνακα του Ανρί Ρουσό, ”Πίθηκοι στη ζούγκλα”..Όμως, η κλιματική αλλαγή προκάλεσε την αποξήρανση του δάσους, καρποί και πίθηκοι δεν υπάρχουν πια!
Νικηφόρος Γιαγκούδης