ΣΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΤΩΝ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ

Την Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2002 τα δύο τμήματα της τρίτης τάξης και ένα της τετάρτης επισκέφθηκαν το σπήλαιο των Πετραλώνων.

Το σπήλαιο βρίσκεται στο νομό Χαλκιδικής πολύ κοντά στο ομώνυμο χωριό και σε απόσταση περίπου 50 χλμ. από τη Θεσσαλονίκη.

Το εισιτήριο για κάθε μαθητή είναι 3 ευρώ και περιλαμβάνει ξεναγό. Η ξενάγηση στους χώρους του σπηλαίου διαρκεί περίπου 30 λεπτά.

Η θερμοκρασία του σπηλαίου είναι σταθερή (17C) και δε δημιουργεί προβλήματα στους επισκέπτες.

Δεν επιτρέπονται οι φωτογραφίες μέσα στο σπήλαιο.

Οι εξωτερικοί χώροι αναμονής είναι όμορφα διαμορφωμένοι.

Δίπλα στο σπήλαιο υπάρχει το Ανθρωπολογικό Μουσείο Πετραλώνων, που εκτίθενται σε προθήκες ευρήματα του σπηλαίου κ.ά. Η είσοδος είναι ελεύθερη και δεν υπάρχει ξενάγηση.

Για να επισκεθφείτε το σπήλαιο πρέπει να επικοινωνήσετε με τους υπεύθυνους. Η είσοδος στο σπήλαιο επιτρέπεται από τις 9.00 το πρωί μέχρι μια ώρα πριν τη δύση του ήλιου.
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2373071671.

Γρηγόρης Φιλιππιάδης

Το σπήλαιο των Πετραλώνων είναι στη Χαλκιδική. Το επισκεφθήκαμε με την τάξη μας και με άλλες δύο τάξεις.
Η σπηλιά ήταν μια βαθιά τρύπα. Στην αρχή είχε βιτρίνες με εργαλεία και κόκαλα ζώων. Τα εργαλεία αυτά ήταν των ανθρώπων που ζούσαν εκεί. Μετά μπήκαμε στη μεγάλη αίθουσα που είχε σταλαγμίτες και σταλακτίτες. Περπατούσαμε πάνω σε τσιμεντένιες πλάκες που γλιστρούσαν. Είδαμε ομοιώματα αρχανθρώπων που έτρωγαν και υπήρχαν ίχνη φωτιάς. Είχε και ένα ομοίωμα αρκούδας.
Ύστερα πήγαμε σε μια άλλη αίθουσα που είχε βραχια που ήταν σα να είχαν λάδι. Μετά είδαμε ένα ομοίωμα νεκρού αρχανθρώπου.
Στη σπηλιά μας μίλησε ο κ. Πουλιανός και ένας ξεναγός.
Πήγαμε και στο Ανθρωπολογικό Μουσείο δίπλα στη σπηλιά. Είδαμε ένα μινωικό κρανίο, ίχνη φωτιάς, ένα καύκαλο χελώνας και το ομοίωμα του σκελετού ενός αρχανθρώπου. Εκεί υπήρχαν δύο χαυλιόδοντες από ένα μαμούθ, κρανία ρινόκερου, ύαινας και αρκούδας. Είχε και άλλα πολλά πράγματα.
Τελικά αξίζει να το δουν και άλλοι, γιατί είναι φανταστικό μέρος.

(Οι μαθητές της Γ1 τάξης)

Επιλέξτε τη φωτογραφία που επιθυμείτε κάνοντας κλικ:

Το κτίριο που στεγάζει το Ανθρωπολογικό Μουσείο Πετραλώνων
Οι εξωτερικοί χώροι αναμονής